چگونگی تست کردن باطری ماشین

چگونگی تست کردن باطری ماشین

تست کردن باطری

چگونگی تست کردن باطری ماشین ۴ گام دارد که در این مقاله هر یک را جداگانه توضیح می دهیم . این ۴ گام شامل موارد زیر می باشند :

۱- بازرسی

۲- تست وضعیت شارژ

۳- برطرف کردن شارژ سطحی

۴- تست بار

چگونگی تست کردن باطری ماشین در ۴ مرحله :

۱- بازرسی جزئی باطری

در مرحله اول که همان مرحله بازرسی است می بایست جهت بازرسی به بررسی آسیب های ظاهری باطری ماشین بپردازید که این آسیب ها شامل : کاهش الکترولیک، شل شدن تسمه دینام ، خوردگی کابل ها و محل قطبین، شل شدن بست های نگهدارنده باطری ، همچنین شکستگی جعبه .

۲- برطرف کردن شارژ سطحی

اگر باتری تازه شارژ شده است و یا ماشین در حال کارکردن است، شارژ سطحی باطر را به یکی از راه های زیر برطرف نمائید:

۱- اجازه ندهید باطری بیش از ۲ الی ۳ ساعت کار کند ۲- چراغ های ماشین را بمدت ۶ دقیقه با نور بالا روشن نمائید و در همین حالت ۶ دقیقه صبر کنید۳- با تست کننده بار باطری، یکبار با مقدار نصب جریان cca باطری بمدت ۲۰ ثانیه اعمال کنید و به مدت ۶ دقیقه صبر کنید.

۳- تست وضعیت شارژ

جهت باتری غیر سیلد (non sealed )، دانسیته اسید هرخانه باطری را توسط هیدرو متر و میزان ولتاژ ترمینال باطری را توسط ولت متر دیجیتال، وقتی که موتور خاموش می باشد، بررسی نمائید. در مورد باطری های سیلد باید گفت که اندازه گیری ولتاژ باطری وقتی که موتور خاموش است با استفاده از ولت متر دقیق دیجیتالی بهترین راه برای شناسایی وضعیت شارژ می باشد. بعضی باطری ها دارای یک هیدرومتر سرخود می باشند که فقط وضعت شارژ را در یک خانه از ۶ خانه اندازه گیری می نمایند. اگر نشانه گر باطری بی رنگ یا زرد کم رنگ باشد سطح الکترولیک باطری پائین بوده است و باید قبل از استفاده از آن به میزان کافی پر شود و اگر که باطری از مدل سیلد می باشد، می بایست آن باطری تعویض گردد. هیدرومتر سرخورد دریچه شفاف و قابل مشاهده می باشد که امروزه روی بیشتر باطری های از نوع سیلد نصب می شود. و بوسیله آن می توان وضعیت باطری را با توجه به رنگ دیده شده در آن پیش بینی کرد. اگر وضعیت شارژ باطری کمتر از ۸۰% باشد و میزان دانسیته اسید یا میزان ولتاژ یا هیدرومتر سرخود وضعیت بدی را نشان دهد به این نتیجه می رسیم که باطری قبل از مصرف نیازمند ریشارژ (شارژ مجدد) را داراست.

اگر یکی از شرایط زیر برای باطری ماشین رخ داد ، نسبت به تعویض آن اقدام نمائید. اگر بین بیشترین و کمترین میزان خوانده شده چگالی ویژه سلول های باطری ، ۵% یا بیشتر اختلاف وجود داشت ، نشان دهنده این می باشد که یک سلول ضعیف یا خراب در باطری وجود دارد. اگر باطری حدقال به مقدار ۸۰% از میزان شارژ کامل خود شارژ نشود یا اگ هیدرومتر سرخود همچنان وضعیت خوب را نشان ندهد ( به طور معمول رنگ سبز، که نشان از آن است که ۷۰% وضعیت شارژ کامل است) .

۴- تست بار

اگر وضعیت شارژ باطری ۸۰% یا بیشتر از این میزان می باشد یا وضعیت خوب را در هیدرومتر سرخود نشان می دهد، تست بار باتری را یکی از راه های زیر انجام دهید :

چراغ های جلو ماشین را در وضعیت سو بالا بمدت ۶ دقیقه روشن کنید، جرقه زن را خاموش و یا غیر فعال کنید ( وایر دلکو را جدا نمائید) و موتور را با استارت به مدت ۱۵ ثانیه بچرخانید.

یا تست کننده بار باطری ، باری به اندازه نصف میزان CCA  ( جریان استارت در هوای سرد و معتدل) باتری به مدت ۱۵ الی ۲۰ ثانیه اعمال نمائید.

با یک تست کننده بار باطری، باری به میزان نصف اندازه OEM ( جریان استارت در هوای سرد و معتدل اعلام شده توسط شرکت خودروساز) به مدت ۱۵ الی ۲۰ ثانیه اعمال فرمائید .

اگر باطری کمتر از حداقل ولتاژ تست خود را نشان داد باطری شارژ خود را باز نگردانده و نمی تواند موتور را روشن کند و باید تعویض شود.

این مقاله در جهت تست کردن باطری اتومبیل می باشد. اگر سوالی دارید می توانید در بخش ارتباط با ما آن را مطرح کنید.

error: راست کلیک بسته شده است(حفظ قانون کپی رایت)
Call Now Button