دلایل خالی کردن باطری ماشین در زمستان

دلایل خالی کردن باطری ماشین در زمستان

با وجود اینکه فصل زمستان زمان مناسبی جهت از بین رفتن باطری ها می باشد اما بعضی منابع بر این باور هستند که اکثر باطری ها در تابستان خالی می شوند. دانش مربوط به فناوری باطری های اسیدی- سربی نشان خواهند داد که چطور هوای سرد و داغ روی عملکرد باطری ماشین تاثیر می گذارد.

و با وجود اینکه هوادی داغ تابستان قاتل باطری ماشین می باشد ولی بنا به دلایلی هوای سرد زمستاننیز برای باطری ضرر دارد. به همین جهت می بایست پیش از رفتن به مسافرت های تابستانی ، باطری ماشین را بطور کامل چک کنید و از طرفی بررسی باطری قدرت آن را در پائیز باعث این می شود که در طوفان و برف گیر نکند.

 

قاتل اصلی باطری ماشین ، تغییرات آب و هوایی شدید

باطری های اسیدی- سربی جهت کار در تمام درجه حرارت ها ساخته شده ، ولی کارکرد آنها در هوای خیلی گرم و خیلی سرد مختل می شود. با توجه به تولید باطری های صنعتی، حجم و ظرفیت باطری های اسیدی – سربی در هوای سرد ۲۰ درصد از حالت عادی خود کمتر خواهد شد. و این مقدار در صورت رسیدن دمای هوا به زیر ۳۰ درجه ، به میزان ۴۵ درصد از حالت عادی هم خواهد رسید.

همانگونه که هوای خیلی سرد ظرفیت و حجم باطری را کاهش می دهد، بالعکس هوای خیلی گرم ظرفیت باطری را افزایش می دهد. در واقع این دسته از باطری ها (اسیدی-سربی) در درجه ۵۰ سلسیوس افزایش ۱۳درصدی نسبت به دمای ۲۵ درجه دارد . این افزایش ظرفیت بی خطر نخواهد بود اگر چه که دمای بالا موجب افزایش ظرفیت باطری می شود اما موجب کاهش عمر باطری ماشین نیز می شود .

دلایل خالی کردن باطری ماشین در زمستان

در زمستان سه دلیل وجود دارد که عبارتند از :

  • کم شدن ظرفیت باطری
  • زیاد شدن کشیدگی موتور استارتر
  • زیاد شدن کشش لوازم جانبی

سالم نگه داشتن باطری ماشین در فصل زمستان و تابستان

در فصل زمستان یک نکته ی حائز اهمیت جهت زنده نگه داشتن باطری ، نگه داشتن شارژ آن می باشد، بر پایه استانداردهای باطری، یک باطری ماشین ضعیف در دمای صفر یخ خوهد زد این در حالی است که یک باطری فول شارژ تا دمای منفی ۶۰ درجه یخ نخواهد زد. البته بهتر قبل از آغاز فصل زمستان باطری از نظر بار ، الکترولیک و اتصالات چک شود .

به بیان دیگر می توان عمر باطری خود را با نگهداری طولانی کنید.

error: راست کلیک بسته شده است(حفظ قانون کپی رایت)
Call Now Button