آموزش جلوگیری از انفجار باطری ماشین

آموزش جلوگیری از انفجار باطری ماشین

جلوگیری از انفجار باطری ماشین مقوله ای است که در این نوشته به شما آموزش خواهیم داد تا از این بابت هیچ نگرانی نداشته باشید و با خیال راحت از باطری ماشین خود استفاده کنید.

انفجار باطری ماشین

سیستم های الکتریکی خودروها به شدت پیچیده بنظر نمی آیند، زمانی که شما دید کلی نسبت به آنها دارید(دید سطحی)، و بسیاری از تکنولوژی که ما به امروزه از آنها استفاده می کنیم، از متناوبگر تا باتری های اسید سرب در مدت طولانی در اطراف ما بوده اند، اما هنوز افراد زیادی وجود دارند که هنوز هم به چشم حقارت به کارهای ساده ای از قبیل باتری به باتری از طریق کابل نگاه می کنند، و این احتمال را می دهیم که آنها درباره این که این کار می تواند خطرناک باشد، اطلاعاتی اشتباه شنیده اند، و یا حتی شنیده اند که باتری ماشین از طریق استفاده باتری به باتری ممکن است ممکن است باعث انفجار باطری ماشین و یا انفجار خودرو شود.

و در حالی که شما خواهید دید که بسیاری از چیزهایی که درباره باتری ماشین و فناوری خودرو شنیده اید فقط شایعات و اسطوره های عجیب و غریب بوده اند. حکایت های بی اساس و شایعات خطرناک درباره اتصال کابل باتری به باطری و یا یک شارژر باطری، اینها خود به تنهایی می توانند خطرناک باشند. یا حتی نتیجه آن انفجار باطری ماشین باشد. خوشایند است که اگر شما متوجه شوید که چرا باتری خودرو ها منفجر می شوند و چند احتیاط اولیه را رعایت کنید، دیگر این مشکلی نخواهد بود که شما بخواهید راجع به آن نگرانی داشته باشید.

با خیال راحت کابل جامپر یا شارژر باطری را وصل کنید

چند قانون کلی است که می تواند به شما کمک کند تا با خیال راحت از کابل جامپر برای باطری به باتری استفاده کنید، اما همچنین تعدادی از موارد خاص برای جایگزینی این قوانین وجود دارد. بنابراین قبل از اینکه به ماشین خود کابل جامپر را برای اتصال باتری به باتری وصل کنید مطمئن شوید که شخص دیگری به شما کمک خواهد کرد تا سر دیگر کابل جامپر را به باتری اتومبیل دیگر متصل کند، یا سر دیگر کابل را به شارژر باتری نصب کند، اولین چیزی که شما باید انجام دهید مطالعه دفترچه راهنما است تا مطمئن شوید ماشین شما نقاط اتصال طراحی شده مطابق باطری خودرو شما است.

اگر اتومبیل شما یک باتری دارد که در جایی عجیب و غریب داخل کاپوت ماشین شما قرار گرفته است، مثل یک گودال یا مثلا صندوق عقب خودرو، پس یک فرصت خوب وجود دارد که شما از یک قطع کن در جایی قابل دسترس جهت برق خودرو استفاده کنید، یا می توان از یک ریموت برای قطع و وصل برق ماشین استفاده کرد.

با صرف نظر از اتومبیل ها در سوال، از کابل جامپر برای اتصال باتری به باطری به سادگی می شود استفاده کرد و می توان با اتصال کابل به باتری ها وسیله نقلیه را روشن کرد و بعنوان یک کمک دهنده عمل می کند، فرض کنید که انرژی و قدرت باتری ماشین شما ضعیف شده است و شما نیاز به یک عملیات باتری به باتری از سمت یک منبع دیگر مثل باطری و یا شارژر را دارید. دقت کنید که از باطری که می خواهید بعنوان کمک گیرنده استفاده کنید حتما آن باطری قوی باشد.

قطب مثبت باید به قطب مثبت باتری متصل شود، و قطب منفی باید به قطب منفی باطری وصل شود، اگر برعکس اتصالات را متصل کنید می تواند هر دو خودرو را مورد آسیب قرار دهد یک جرقه ی قوی ایجاد کند.و خطرات بیشتری در آینده برای باتری ها خواهد داشت.

در اغلب موارد، امن ترین روشها برای استفاده از کابل جامپر (کابل باتری به باتری) شامل:

  • مطمئن شوید که کلید ها، سوییچ ها در هر دو وسیله نقلیه در موقعیت “خاموش” است.
  • کابل جامپر اول را به مثبت (+) ترمینال باتری کمک دهنده متصل کنید.
  • همان کابل را به ترمینال مثبت (+) باتری مرده وصل کنید.
  • کابل جامپر دوم را به منفی (-) ترمینال باتری کمک دهنده متصل کنید.
  • و در انتها کابل دیگر را به بدنه فلزی ماشینی که باتری آن مرده است متصل کنید

طریقه اتصال شارژر باتری درست همانند اتصال باطری به باتری است، به غیر از باطری های کمک کننده که شما باتری را باید جایگزین کنید، تا آن باتری اصلی که از خودرو جدا کردید توسط شارژر به مقدار جریان کافی برسد. کابل شارژ مثبت بایستی به مثبت باتری (+) وصل شود، و پس از آنکه کابل شارژر منفی را به منفی باطری (-) وصل کردید بایستی با یک سیم لخت یک منفی هم به بدنه خودرو بدون رنگ و یا بر روی موتور متصل شود.

چند استثنا وجود دارد که زمین مثبت باشد، اما در بسیاری از سیستم های الکتریکی خودرو، زمین منفی در نظر گرفته شده است. به همین دلیل شما می توانید یک شارژر یا یک کابل جامپر، را به بدنه یا موتور خودرو برای به جریان انداختن باتری مرده استفاده کنید.

البته، از لحاظ فنی ممکن است سیم اتصال به طور مستقیم به خود منفی باتری وصل شود، و حتی ممکن است در برخی از موارد آسان تر باشد. بنابراین اگر این امکان وجود دارد،و در اصل اتصال به یک زمین دیگر وصل می شود، چرا وارد مشکلات شویم؟ چراکه شما نمی خواهید که باتری شما منفجر شود.

علم انفجار باطری ماشین

باتری های خودرو که از اسید سرب ساخته شده اند به باطری هایی گفته می شوند که در آنها از صفحات سرب زیاد در داخل اسید سولفوریک به منظور ذخیره و آزادسازی انرژی الکتریکی ساخته شده اند. این تکنولوژی در واقع مربوط به قرن ۱۸ بوده است. و این به شدت موثر نیست که انرژی یک باتری به وزن باطری ربط داشته باشد یا به حجم باتری.

با این حال، آنها دارای یک توان مخصوص بسیار عالی هستند، که در اصل آنها در ارائه کیفیت و راندمان بالا برای نیش استارت یا تک استارت خودرو ها طراحی شده اند.

حقیقت دیگر، وقتی که باتری های اسید سرب در حال کاهش انرژی خود هستند، آنها را دیگر به طرز وحشتناکی نمی توان جهت ذخیره سازی انرژی و انبار کردن باتری استفاده کرد، بخاطر این که باتری های اسید سرب از مواد نسبتا خطرناکی ساخته شده اند، و آن مواد خطرناک ممکن است در راه های خطرناک استفاده شوند. دلیل اصلی وجود سرب است که در هنگام کار با باتری های ماشین باید اقدامات ایمنی را رعایت کرد و به طور دقیق باتری را به برق اتومبیل متصل کرد، و در حضور اسید سولفوریک شما باید مراقبت کنید وقتی که در هنگام دست زدن به آنها هستید و باید مراقب باشید که اسید سولفوریک روی پوست و لباس شما نریزد که منجبر به سوختگی می شود.

البته، خطری که بخصوص ما نگران آن هستیم که باتری بطور ناگهانی منفجر و فاجعه بار می شود، به ویژه منبع اصلی خطر تعامل بین سرب و اسید سولفوریک در یک باتری اتومبیل است. مقدار کمی از گاز هیدروژن که در طول هر دو فرایند تخلیه باطری و در طول شارژ مجدد تولید می شود، خیلی خطرناک و به شدت قابل اشتعال است. بنابراین وقتی که یک باتری به مرحله ای از شارژ خود می رسد که نمی تواند ماشین را توسط استارت روشن کند، همیشه یک شانس وجود دارد که مقدار کمی از گاز هیدروژن هنوز داخل باتری در زمان طولانی باقی مانده باشد، یا از باطری اتومبیل به سمت بیرون نشت کرده باشد، و فقط منتظر یک منبع احتراق است تا منفجر شود. دقیقا به این معناست که باتری به عنوان مثال توسط شارژر بیش از اندازه  توسط یک سیستم شارژ با ولتاژ بالا شارژ شده باشد که این ولتاژ بالا منجر به تشکیل هر دو گاز اکسیژن و هیدروژن درون باطری می شود.

جلوگیری از انفجار باطری ماشین

دو منبع اولیه احتراق وجود دارد که شما را به نگرانی وا می دارد، که هر دو آنها می توانند با هر بار شارژ دقیق و شیوه های نگهداری دقیق امن باشند. منبع احتراق اول در هنگام اتصال کابل شارژ و قطع کابل شارژ به باتری توسط جرقه زدن قابل رویت است. به همین دلیل است که می گوییم یک سیم از قسمت منفی باطری به بدنه خودرو یا روی موتور وصل کنید و این از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر شما کابل جامپر منفی که مربوط به باطری به باطری خودرو است را به خود باتری وصل کنید ممکن است بخاطر هیدروژن هایی که درون باتری جمع شده اند توسط جرقه بعدی سوزانده شوند. به همین دلیل بهترین ایده ای که می شود از این سوختن و احتمال انفجار جلوگیری کرد فقط اندکی صبر پس از اتصال کابل ها است.

نوع دیگر انفجار باطری ماشین هنوز هم شامل گاز هیدروژن می شود، اما منبع احتراق درست داخل باطری است. موضوع این است که اگر یک باتری به درست حفظ نشود، و سطح خانه های الکترولیت باتری به حد مجاز افت نکند، صفحات سرب در معرض اکسیژن و پیچ و تاب خواهند بود. که این می تواند موجب انعطاف صفحات سرب شود.

درباره باتری های بسته بندی و پلمپ چه می دانید؟

دو نوع اصلی از باتری های پلمپ وجود دارد: باطری های اسید سربی سنتی که فقط قابل سرویس و تعمیر نیستند، و VRLA (شیر تنظیم اسید سرب) باتری هایی هستند که در واقع نیاز به سرویس ندارند. در مورد باتری VRLA، الکترولیت در یک حصیر شیشه ای یا ژله اشباع شده است، بنابراین تبخیر یک موضوع قابل بحث نیست، و حتی نیازی نیست که آب مقطر زیادی اضافه کنید، و آن خطر کم و یا هیچ خطری برای صفحات سرب ایجاد نمی کند. باتری های پلمپ که از الکترولیت مایع استفاده می کنند، با این حال می توانند در زندگی قابل بحث باشند.

اگر شما یک باتری VRLA دارید، که آن با حصیر شیشه ای و یا سلول ژله ای جذب شده است، پس از آن باطری شانس کمتری نسبت به انفجار باطری ماشین دارد.

Call Now Button
error: راست کلیک بسته شده است(حفظ قانون کپی رایت)